Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Příčiny vzniku psoriázy

18.04.2017, 12:21
Téma dotazu

Dobry den, mam dotaz na dedicnost psoriazy. Muj otec ma lupenku na loktech a kolenou plus mu otekaji klouby na rukou, PsA.
Ja se dedicnosti bojim i u sebe a jde o to, co kdyz lupebku bude mit i partner? Znamena to, ze riziko je mnohonasobne?

Dekuji mnohokrat za pripadnou odpoved

09.05.2017, 21:10
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

lupénka je multifaktoriální onemocnění s genetickou predispozicí/předpokladem. Riziko pro potomka dvou pacientů s psoriázou je opravdu vyšší, než pokud je lupénka pouze u jednoho z nich.

28.12.2016, 11:19
Téma dotazu

dobrý den, mohu užívat léky jako B komplex forte či přípravky s alfa-lipoovou , když je v rodině psoriáza (otec a bratr)?

bojím se, aby se psoriáza u mě nevyvinula :-(

03.01.2017, 11:02
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

B komplex je doplněk stravy a nenašla jsem souvislost se vznikem psoriázy. Ale je pravdou, že některé léčivé přípravky jako například betablokátory (užíváné v kardiologii) mohou vyvolat psoriázu či psoriaziformní projevy na kůži.

25.11.2016, 14:12
Téma dotazu

dobrý den, vím, že jsou léky, které mohou vyvolat lupenku, pokud je tam dispozice dědičná, což u mě je

mám diabetickou neuropatii a byl mi doporučen lék https://www.lekarna.cz/aneurox-pharmasuisse-tbl-30/

ale je tam hodně vitamínu B a ty prý mohou vyvolávat psoriázu?

a pak ještě dotaz - bojuji se seboirickou dermatitidou, v hlavě mám lupy, dle lékaře to ,,zatím,, na lupenku nevypadá, ale někde jsem četla, že SD je předstupněm? nemůžu se jí nějak zbavit :-(

25.11.2016, 18:05
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den.

Tento pripravek je doplněk stravy. Není vedeny jako léčivo. Neexistují tedy studie, ktere by zaznamenaly spojitost vzniku lupenky a tohoto přípravku. 

06.11.2016, 20:15
Téma dotazu

dobrý den, byly ma zjištěna arytmie srdce a vypadá to na léčbu betablokátory, jenže v rodině je lupenka (otec) a já se hrozně bojím, aby se díky těmto lékům neobjevila i u mě, jenže když nebudu brát léky na srdce, hrozí mi problémy, nevím jak to řešit! Mám hrozný strach z psoirázy, otec má totiž i velké kloubní problémy a to mě děsí!
děkuji

06.11.2016, 20:45
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, pokud tyto leky potřebujete a je pro vas nejvhodnější a jeste zadne projevy lupénky nemel. Tak ho uzivejte. Az pokud by se lupenka objevila tak bych je změnila a nebojte se dnes jiz existují kvalitni leky jak lupenku lecit. Hezky vecer. Darina Zelenkova 

05.10.2016, 12:07
Téma dotazu

Manželovi se objevila lupénky nejhorší je ve vlasech po těle má jako strupy nevím jak to nazvat prosím je něco co by mu pomohlo ? A bylo účinné nikdy na to netrpěl je mu 60 má taky cukrovku já Vám moc děkuji pokud by byla nějaká pomoc účinná u kožního lékaře byl .Velice děkuji za Váš čas . KozubkovaKunstat na M. Děkuji.

06.10.2016, 15:40
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

bohužel nemohu říci, zda dle popisu se jedná o lupénku. Pokud dermatolog uzavřel diagnózu psoriáza, netuším ve Vašem případě, jakými prostředky byl léčen. Psoriáza je zatím nevyléčitelná choroba, ale lze ji často s úspěchem potlačit. Lokální terapie (masti ad. a fototerapie) je první volbou. Vaše otázka ani popis obtíží nejsou příliš konkrétní.