Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Biologická léčba

21.08.2023, 13:04
Téma dotazu

Jaké jsou dlouhodobé(>10-20 let) vedlejší účinky a dopady biologické léčby?

Biologickou léčbu mám, vážím si jí. Jsem si vědom nutnosti volit v léčbě menší zlo pro pacienta. Nicméně ptal se mne jiný lékař, než který ji nasazuje, jak dlouho ji již beru a na jak dlouho to mám. Odpověl jsem a zažertoval, že ji asi budu mít až do smrti. Na to doktor odpovídá, že to asi těžko, že to imunita tak dlouho nevydrží a že jednoho dne se to bude muset vysadit. — Nejsem vystrašen, a jsem si vědom, že každý lékař je člověk, a byť se snaží odpovědět a pomoci co nejlépe dle svých možností a znalostí ze svého oboru, tyto nemusí být zcela správné a aktuální(zejména je-li v oboru jiném). Pokud má léčba nezanikne z jiného důvodu (finanční apod.), jaký vývoj a dopady této léčby na tělo lze očekávat s příbývajícím věkem?

25.09.2023, 16:38
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. To je velmi lepgitimní dotaz do poradny. V tuto chvíli je biologická terapie na trhu několik desítek let a bezpečnostní profil se zlepšuje. Každému pacientovi se pravidelně dělají krevní odběry, aby se včas léčba v nejhorším případě vysadila či upravila. Obecně ale lze říct, že biologická léčba má mnohem lepší bezpečnostní profil než některé starší konvenční léky. Biologických léků je větší spektrum a u každé léčby se dle studií vyskytly různé obtíže, ale spíše v rámci jednotek pacientů. U minima to byly například kardiovaskulární problémy nebo rozvoj nových autoimunitních onemocnění, ale riziko je pouze o něco větší než u běžné populace. Více by měl objasnit váš ošetřující lékař s ohledem na konkrétní terapii. S pozdravem MUDr Svobodová 

14.03.2021, 16:02
Téma dotazu

Vážená paní doktorko, objevila se mi vyrážka na prstech obou rukou. Jsem houslistka, takže mi hraní dělá problémy. V lékárně jsem si koupila na radu paní magistry mast, ale ta nepomáhá. Kůže na rukou ztvrdne, udělají se puchýřky, potom prasknou a kůže se loupe. Takto se soužím už od poloviny ledna 2021. Velmi tedy prosím o radu, jak bych měla začít léčbu, zda existuje biologická léčba anebo jestli bych se mohla zaregistrovat k léčbě u Vás. Moc děkuji předem za odpověď, s pozdravem, vděčná čtenářka

25.07.2021, 22:16
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den.

Je nutné vás vyšetřit, to je klíčové k utvořeni diagnózy, poté lze zahájit terapii. Nemuselo by se jednat v tomto případě o lupenku. Prosím obraťte se na nejbližšího dermatologa.

S pozdravem 

08.10.2020, 12:11
Téma dotazu

Dobrý den,
je mi 55 let a již 20 let mám lupénku, která se stále zhoršuje /její rozsah/. Vzhledem k tomu, že pracuji jako vedoucí pracovník ve školství, je mi mnohdy nepříjemné, že je lupénka vidět na mém těle při jednání s lidmi. Chtěla jsem se zeptat na možnost biologické léčby. V roce 2012 jsem prodělala rakovinu prsu (chemoterapie, ozařování).
Děkuji za odpověď.
M. K.

23.12.2020, 16:45
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Biologická léčba má určitá kritéria nasazení a především je to procentuální zastoupení postižení kůže. Jak píšete prodelana forma rakoviny může být problém. Onkolog by se musel vyjádřit k současné aktivitě vašeho onemocnění. Biologicka léčba může nádorové bujení podpořit. Bohužel proto je potenciálně nebezpečná. 

S pozdravem 

Svobodová 

03.12.2019, 10:10
Téma dotazu

Dobrý den prosím kde je možné podstoupit biologickou léčku lupénky v moravskoslezském nebo olomouckém kraji, s jakým výsledkem a kolik to stojí...děkuji Petrová

31.03.2020, 23:15
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Biologická léčba je hrazena plně pojišťovnou, pacient musí splňovat všechna kritéria, výsledek je většinou výborný. Centrum pro biologickou léčbu je např. v Olomouci.

23.08.2019, 18:40
Téma dotazu

Dobrý den chtěl bych se zeptat už asi 9 let se léčim s lupenkou,zkusil jsem snad vše ale nic nepomáhá chtěl bych se vás svami poradit o biologické léčbě. Nebo něco jiného co byste mi doporučili. Postižené místa mám klouby na rukou, ve vlasech, lokty na rukou, a cele nohy včetně kolen. Předem vám děkuji za odpověď

17.09.2019, 22:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

biologická terapie má svá kritéria. Je nutná Vaše návštěva v centru biologické terapie psoriázy, zda kritéria splňujete. Biologická terapie je systémová terapie jako každá jiná, kterou užívate vnitřně. Má svá omezení a jsou nutné pravidelné návštěvy i krevní odběry.

S pozdravem.