Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Psoriáza a kvalita života

18.07.2019, 17:40
Téma dotazu

Dobrý den, jsem velmi nešťastný z toho, že se mi ve vlasech objevila lupénka. Je mi 21 let, kromě vlasů ji mám pravděpodobně i lehce na šourku penisu, a poté v oblasti řitního otvoru (inverzní forma). Dermatolog ve FN Bohunice v Brně mi nejdříve diagnostikoval seboroický ekzém (ve vlasech a obličeji), nicméně po zaléčení kortikoidy se ve vlasech objevily červené skvrny, jedna velmi velká, která se olupuje, je suchá, bílé loupání. Domnívám se tedy, že jde o lupénku ložiskovou, i vzhledem k tomu že mám výše uvedené problémy jinde na těle. Červená ložiska v hlavě jsou zcela residentní ke speciálním šamponům na seboreu a lupénku... Co mám dělat? Bude se to dále šířit? Mohu šíření nějak zabránit? Jinak o své vlasy, a celkově vzhled jsem se vždy staral, nemám žádnou partnerku... Jsem zoufalý, mám pocit, že jsem si v životě ještě nic neužil a teď mám být odsouzen k tomu být "velmi nepřitažlivý". Chodil jsem k velmi dobrému Barberovi, myslíte si, že s lupénkou budu moci ještě někdy zajít do pánského holičství s čistou hlavou, nosit účes s lakem a voskem na vlasy? Děkuji za odpověď, i když vím, že tímto jsem asi skončil... Je tu naděje, že se mi kůže navrátí zpět, třeba alespoň na pár let? Nebo bude už navždy červená, ložisková? A co když se ze šourku přesune dále na penis? Mimochodem jsem nyní týden na dovolené u moře a mám pocit, že se to spíše zhoršuje, něž zlepšuje. Moc děkuji za jakoukoliv reakci.

04.09.2019, 18:11
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Dle popisu se nedá diagnóza bezpečně určit. Lupenka není infekční onemocnění. Po domluvě s kadeřníkem nevidím důvod, proč byste nemohl chodit na stříhání. Léčba s kortikoidy by měla na lupenku účinkovat také, nicméně na psoriazu existují i kombinované léky. A co se týká moře, ne každému terapie mořskou solí vyhovuje, někoho může i dráždit, proto opatrně při slunění i koupání. Na psoriazu může mít velký vliv i stres.

S pozdravem. 

23.10.2018, 10:32
Téma dotazu

Dobrý den, je mi 20, mám lupénku ve vlasech, nelepší se to, padají mně vlasy, zřejmě se objevila ložiska i na loktech. Poradíte jaký šampon nejlépe použít? Děkuji

10.12.2018, 22:03
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, 

pokud máte lupénku v hlavě, běžné šampony vám příliš nepomohou. Raději se obraťte na dermatoga, který vám předepíše účinnější přípravky. 

 

26.02.2017, 19:37
Téma dotazu

Trpím lupenkou jiz 45 let , nyní se k tomu pridaly bolesti kloubů, budí mne to i v noci. Co s tím ??

26.02.2017, 21:23
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

je potřeba revmatologické vyšetření, postižení kloubů je u lupenky časté. Pokud se potvrdí psoriatická artritida, tzn. zánět kloubů související s lupenkou, pak se většinou užívají celkové protizánětlivé léky.

25.10.2015, 18:15
Téma dotazu

Dobrý den.Mám lupenku 11 let.Ve vlasech na kolenou,nártech a kolem uší i vně.Odmítám používat kortikoidy a konopné přípravky nějak extra nepomáhají.K tomu kojím tak se zhoršila lupénka.Jsou jiné přírodní prostředky?Děkuji

29.10.2015, 20:26
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den. Výborné jsou produkty dr. Michaels. Dále se dají vyzkoušet příprvaky od firmy Ducrey na psoriázu (Kertyol PSO creme, šampon). Krémy, gely s aloe vera ( studie z r 1996 potvrzuje efekt oproti placebu). Sůl z mrtvého moře. Zdravá životospráva- tzn. jíst dostatek ovoce a rostlinné oleje ( strava bohatá na omega-3 kyseliny),  omezit jídla s vysokým obsahem tuku a cukru, dostatek spánku. 

08.09.2015, 7:22
Téma dotazu

Dobrý den,

lupénku mám od svých 16 let. Měla jsem jí především na kolenou, loktech a ve vlasech. Na kolenou se mi vyléčila postupem času. Minulý rok jsem otěhotněla a během těhotenství mi úplně zmizela. Po porodu se mi postupně začala objevovat znovu na loktech a nově pod nehty. Zajímalo by mě, jak má těhotenství vliv na lupenku.

Děkuji za odpověď

14.09.2015, 17:02
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den. Psoriáza v těhotenství se může významně zmírnit.  Zlepšení koreluje se zvýšenou hladinou estrogenů v graviditě. Avšak u menšího procenta žen se může naopak lupénka zase zhoršit.