Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Nežádoucí účinky léčby

07.03.2021, 22:42
Téma dotazu

Dobrý den
Je mi 20 let a lupénku mám zhruba 5 let. Ze začátku to bylo jenom pár ložisek. V průběhu let se mi zhoršovala jenom velmi pomalu, avšak v zimě 2019 se mi zhoršení během pár týdnu razantně zrychlilo(hlava a pár ložisek na zádech) Celý rok 2020 se mi postupně zhoršovala( trápí mě hlavně hlava) kde už ložiska mám skoro všude. Chodím ke kožnímu lékaři, zkusily jsme hodně přípravku včetně kortikosteroidů -Bellosallic + nově Dermovate
Já kortikosteroidy používám co nejméně. Bellosallic požívám dlouho ale vždy mažu jenom pár ložisek (např. na hlavě ložiska které jsou dlouhá třeba 3 cm) a ne každý den. Dermovate teď používám jen párkrát i když vím že zabírá.
Teď když mám lupénku na velké části hlavy, mažu stále jenom vybraná místa o které se snažím jakžtakž pečovat (asi 7 míst) celou hlavu bych stejně nestíhal mazat a když už, namažu jí přírodními mastmi. Celou hlavu nikdy.
Moje otázka je -jestli mohu takto pokračovat v léčbě delší dobu?
když s kortikosteroidy zacházím v omezené míře.
Snažil jsem se to sepsat co nejstručněji.
Velice děkuji za odpověď

13.03.2021, 7:38
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

Kortikoidu se neobavejte, jsou to důležité léky. Pokud je užíváte v tzv. intervalove léčbě, jak uvádíte, nemělo by to vadit. Kortikosteroidy samozřejmě umí vytvořit ztenčeni kůže event. strie, ale to zřejmě zatím nebude váš případ. 

S pozdravem 

Svobodová 

 

02.04.2020, 20:07
Téma dotazu

Dobrý den,
protože mi na lupénku na dolních a horních končetinách přestávaly účinkovat jakékoliv kortikoidy (Beloderm, Belosalic, Diprosalic, Daivobet, apod.), byla mi předepsána kožní pěna Enstilar. Ložiska jsem měl menší, bez šupin, světle fialová, ale ve větším počtu na lýtkách, kolenech a na loktech. Po počáteční aplikaci došlo ke zhoršení stavu, ale cca po 3 týdnech došlo k mé radosti k vymizení příznaků lupénky. V informačním letáku k Enstilaru je graficky popsaný stav pozvolného zhoršení stavu po prvních aplikacích, následné rychlé zlepšené a poté cca po měsíci od prvotní aplikace kožní pěny menší relaps a opět vymizení projevů. K mému úžasu ale projev lupénky při jejím relapsu dosáhl výrazně horšího stavu, než jaký kdy byl. Ložiska jsou nyní výrazně větší, bez šupin, ale sytě prokrveně rudá. Ani po několika dalších dnech aplikace Enstilaru nedochází ke zklidnění stavu. Zhoršení stavu nyní nastalo cca u 90% ložisek ze všech, která se původně zlepšila. Mám i nadále Enstilar používat s nadějí, že se stav přeci jenom zlepší tak, jako před měsícem po začátku jeho používání? Děkuji.

01.06.2020, 12:13
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

je třeba se poradit s ošetřujícím lékařem. Pokud jste Enstilar nevynechal dne ze dne, ale postupně a lupénka se znovu objevila a již na lokální léčbu nereaguje, bude vyžadovat účinější léčbu.

S pozdravem

19.06.2018, 12:52
Téma dotazu

Dobrý den, od pana doktora na Bulovce jsem dostal předepsán lék Neotigason na lupenku a ichtiosu, které mě obě trápí. Lék užívám přibližně dva měsíce a na kůži, především na ichiosu je velmi znát výrazné zlepšení.

Poslední dobou mě ale začaly velmi trápit problémy se zrakem, bolesti hlavy a krční páteře. Zároveň s tím jsem neustále dosti unaven.

Nejprve jsem problémy začal řešit u očního lékaře, ale až nyní mě napadlo znovu si přečíst příbalový leták. Tam jsem si všiml, že tyto příznaky se mohou ojediněle vyskytnout při vyšším nitrolebečním tlaku.

K lékaři jsem objednán na příští týden, ale přesto bych se rád zeptal, jestli by nebylo lepší léčbu přerušit.

Děkuji za odpověď. Jirka

19.06.2018, 14:11
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, 

nejlepsi by bylo jit se poradit s lekarem, ktery vam lék nasadil ...  muzete se tam dostavit i bez objednani. A domluvit si dalsi postup vysazeni event. snizeni davkovani leku. Darina Zelenkova 

23.01.2017, 22:40
Téma dotazu

Dobrý den, léčím se s lupenkou už několik let, už jsem na celkové léčbě Cyklosporinem a mam i při té nejmenší dávce obtíže, průjem je hodně častý, konečník je celý zarudlý, občas se přidá i krev. Je to při této léčbě"normální"? Nebo má tyto obtíže více lidí?

23.01.2017, 22:54
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, děkuji za dotaz. Ano, průjem patří k nežádoucán účinkům ciclosporinu. Pokud trvá delší dobu a i při snížení dávky a byly vyloučeny infekční příčiny, tak bych doporučovala lék vysadit.

S pozdravem MUDr. Jorga Fialová

06.10.2016, 17:56
Téma dotazu

Během jednoho měsíce se mi objevila lupenka po celém těle, před rokem jsem prodělal operaci zeleného zákalu, začal jsem brát léky na vysoký krevní tlak Telmisartan, bral jsem Macmirol. Myslíte, že něco z toho mohlo mít na vznik lupenky vliv?

06.10.2016, 23:07
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, u několika pacientů, kteří začali užívat Temisartan bylo popsáno zhoršení či objevení se lupénky. Tedy pokud to půjde, bylo by na místě zkusit vyměnit tento lék za jiný, ale nesmí se podávat také tzv. betablokátory a nedoporučují se ani tzv. ACE inhibitory. 

S pozdravem MUDr. Jorga Fialová