Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Jiné

25.09.2022, 17:51
Téma dotazu

Mám lupénku nejvíce ve vlasech. Mám šampón clobex,ale přijde mi že to po něm moc lepší není.. Mám tam strašné tvrdé plaky až jakoby strupy.. Co na to je vhodné prosím?

30.09.2022, 22:33
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. Bylo by vhodné pokožku nejprve něčím zmekcit, jinak se Clobex šampon nemá šanci dostat k místu působení. Změkčení šupin je možné přípravky s ureou (mocovinou) nebo s kyselinou salicylovou. Oboje lze vyžádat v lékárně.

S pozdravem Svobodová 

13.09.2022, 8:51
Téma dotazu

Dobrý den,

prosím pěkně, začal jsem brát betablokátor /betaloc/ na arytmie. Rapidně se mně podle očekávání zhoršila lupenka.
Čím betablokátory nahradit?
Děkuji za odpověď

Jaromír Slavíček

30.09.2022, 22:35
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

To je spíše otázka na vašeho lékaře (kardiologa či internistu), který vám betablokatory předepsal. Je vhodné domluvit se s ním. Jistě vám poradí.

S pozdravem

MUDr. Karolína Svobodová 

24.07.2022, 10:32
Téma dotazu

Dobrý den, mám lupenku, na rukou se mi začaly objevovat krvavé podlitiny, které vznikají i po malém kontaktu s nějakým předmětem. Nejsou to typické modřiny. Masti na pohmožděniny mi nepomáhají. Děkuji za odpověď.

30.09.2022, 22:41
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. 

Není jasné, zda se tvoří podlitiny v místech postižení lupenkou nebo je to pouze přidružený jev k vaší diagnóze. Obrátila bych se spíše na hematologa k vyšetření srážlivosti krve. 

S pozdravem 

08.04.2022, 17:31
Téma dotazu

Dobrý den, ošetřující lékař mi sdělil, že se přestal distribuovat Daivobet gel, který mi jediný pomáhal lupénku udržet v relativně klidném stavu na těle i ve vlasech. Enstilar mi zhoršil kůži a po vysazení se lupénka vrátila ještě v horší míře. Prosím je dostupný nějaký kortikoid podobný Daivobetu, děkuji za odpověď.

29.06.2022, 13:15
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, bohužel jediná kombinovaná terapie je v současné době Enstilar. My dermatologove bohužel čekáme, zda výpadek bude něčím nahrazen. Začínáme být taktéž zoufalí i s jinými léčivy, které mají výpadek. 

S pozdravem 

MUDr. Karolína Svobodová 

09.12.2021, 11:58
Téma dotazu

Dobrý den, zhruba od 12 let trpím lupénkou (ve vlasech a v oblasti genitálií), používám krémy s kotrikoidy a lupénka je tak pod většinou kontrolou, ale pokud je na pár měsíců vysadím, objeví se znovu. Četla jsem (také zde), že očkování proti Covidu-19 může lupénku zhoršit. Celkově nejsem zastánce této vakcíny, ale potřebuji cestovat za rodinou do USA, kam se bez vakcíny nebo lékařského potvrzení o výjimce ohledně očkování nedostanu. Může být lupénka důvodem k neočkování, abych mohla dostat potvrzení o této "výjimce"? Děkuji! Zuzana

24.01.2022, 19:34
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Bohužel domnívám se, že v připojených informacích o vakcine proti covid - 19 není toto chronické kožní onemocnění zahrnuto jako kontraindikace. Naopak se očkování u chronických onemocněních ve stabilizovaném stavu doporučuje. Výjimkou jsou individuálně posuzovane případy léčene celkovými léky jako imunosupresiva.