Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Jiné

25.08.2023, 16:48
Téma dotazu

Betablokátor Betaloc u sinoventrikulárních arytmie mně evidentně a silně zhoršuje psoriázu.
Dá se nějakým jiným vhodným antirytmikem nahradit.
Kardiologové krčí rameny.
Je nějaké řešení?

Děkuji za radu.

Pacient

06.10.2023, 16:09
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, u beta-blokátoru e tento jev známý. Byly provedeny četné studie. Nicméně je nutné, aby kardiolog léčbu změnil za adekvátní náhradu. Lupénka není pouze kožní onemocnění, ale systémové, proto je nutná v tomto případě kooperace kardiologa i dermatologa.

S pozdravem MUDr Svobodová 

10.08.2023, 13:15
Téma dotazu

Dobrý den,
lupénka mě provází celý život. Nějakým způsobem se s ní peru a snažím se jí držet v rozumných mezích. Na konci června jsem ale prodělala onemocnění (bolesti v krku, teplota, asi streptokok), které bylo zaléčené antibiotiky. Od té doby se mi začala vysévat kapkovitá lupénka po celém těle. Drobná ložiska se stále zvětšují a bohužel i stále přibývají. Máte nějaké zkušenosti s tím, jak dlouho se po streptokokovém onemocnění může vysévat lupénka? Děkuji za odpověď, Klára

06.10.2023, 16:11
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, guttatni neboli kapkovitá forma je akutní fáze psoriázy, která pozvolna může přecházet do chronické nebo odeznít. Jak dlouho trvá výsev je individuální. Většinou v horizontu týdnů. Léčba je na místě.

S pozdravem MUDr Svobodová 

19.06.2023, 22:46
Téma dotazu

Dobrý den, před 4 roky jsem byla na vypálení bradavic na nohou. Před rokem se mi udělaly na stejném místě ve větším množství, nepomohlo opět vypálení, mazání různými roztoky, ani babské rady...bohužel během půl roku se na noze rozšířily, zvětšily. Nyní se mi objevily i na rukou. Dá se to nějak zastavit jinak než vypálenim nebo mazání? Jsem bezradna, prosím o pomoc. Děkuji Jana

12.07.2023, 19:59
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den.

Na bradavice lze použít i laserové ošetření, které si ovšem pacient hradí sám. Měla byste si zřejmě také nechat stanovit základní preventivní vyšetření krve z důvodu imunodeficitu, který ovšem naštěstí není tak častý u rozsáhlého nálezu.

S pozdravem.

Svobodová 

24.05.2023, 14:04
Téma dotazu

Dobrý den, jaká jsou kritéria pro biologickou léčbu, když nemohu léky.Mam psoriatickou artritidu.Dekuji Ivánková

12.07.2023, 20:11
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. Jedná se především o rozsah postižení lupénkou a které lokalizace jsou zasaženy. Hodnotí se tzv. PASI. Přidružená diagnóza v zavádění biologické léčby také hraje určitou roli.

S pozdravem Karolina Svobodova 

 

22.05.2023, 9:27
Téma dotazu

Dobrý den,. Chtěl jsem se zeptat používám na lupenku masti s kortikoidy a už mi nic nezabírá.
Šíří se mi stále rychleji po celém těle. Je možnost že mi schválí biologickou léčbu?. Děkuju.

12.07.2023, 20:16
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. 

Zavedení biologické léčby závisí na rozsahu postižení kůže psoriázou tzv. PASI. Ve většině případů pacient užívá nejprve jinou tabletovou ( systémovou) terapii. Biologickou terapii zavádí lékař ve speciálním centru biologické léčby (nelze u každého dermatologa).

S pozdravem Karolina Svobodova