Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Jiné

01.04.2020, 11:30
Téma dotazu

dobrý den jak se dá tlumit lupénka jestli je nutná dieta a co mití zda nevadí sprchové šampony

01.04.2020, 12:38
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Specifická dieta u lupenky nemá opodstatnění. Důležitý je obecně známý zdravý životní styl. Z kosmetiky by mely převládát výrobky bez parfemace, většinou z lékárny, které kůži nedráždí. Příliš parfemovanych složek škodí citlivé kůži, postižené lupenkou.

S pozdravem 

29.03.2020, 13:05
Téma dotazu

Dobrý den. Na lupénku hlavy jsem používala šampon Polytar. Bohužel už se nevyrábí. Máte někdo zkušenost s jiným šampiónem.

29.03.2020, 13:33
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Dehtove šampony se v dnešní době dají připravit v lékárně. Shánějte tedy podobné šampony s dehtovou složkou. V lékárně by měli poradit. Dále volně prodejné přípravky na psoriazu i seboreu v kstici jsou Mediket šampon s bílým ichtamolem, také stojí za vyzkoušení. Ichtamol je látka, která se v léčbě psoriazy užívá poměrně často.

S pozdravem 

23.03.2020, 14:49
Téma dotazu

Dobry den žádám Vás o radu synovi 5let se udělali na čele pupínky nesvrbi neboli ale rozlezaji se mu po celém čele. Poradite prosím? Přiložil bych i foto ale nevím kde vložit fotku Děkuji Hnát

23.03.2020, 14:57
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, fotografie bohužel vkládat nelze. Pupínky v oblasti čela nejsou přímo typické pro lupenku. Diagnóza může být jakkoliv. Prosím, pokud neustoupi v horizontu dní, navštivte kožního lékaře 

17.03.2020, 10:44
Téma dotazu

Dobrý den,prosím o informaci jak řešit biolečbu a koronavirus.Jsou už nějaké informace děkuji

29.03.2020, 13:50
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, velmi dobrá otázka!

V současné době nejsou dostupná žádná data, která by hodnotila riziko infekce COVID-19 u pacientů s chronickými dermatologickými (například lupenka) či jinými onemocněními na cílené protizánětlivé terapii. Guidelines a souhrny údajů o přípravcích sice doporučují vysazení těchto léčiv při výskytu klinicky významné aktivní infekce, v případě zvýšeného rizika přenosu infekce v komunitě ovšem doporučení k jejich vysazení nejsou.

Přístup lékařů by měl být individuální. Při jakékoliv  příznakovem respiračním infektu by se v biologické terapii nemělo pokračovat až do uzdravení jedince.

S pozdravem. 

15.03.2020, 11:37
Téma dotazu

Dobrý den,
před 4 měsíci mi zjistili lupénku v mírné formě, od té doby mě trápí svědění hlavy, které je bez zjevné příčiny. Na hlavně nic viditelného nemám, ale svědění mě stále trápí a nic z doporučených rad mi nepomohlo ( vyzkoušel jsem různé šampony, masti ). Lékaři se v názorech na svědění rozchází a zatím mi bohužel nikdo nedokázal pomoci. Prosím o Váš názor co by svědění mohlo způsobovat, případně jaký by jste mi doporučili další postup.
Předem děkuji za Vaši odpověď.

23.03.2020, 15:01
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, lupenka sama o sobě svědí, jelikož se jedná o zánět, způsobený vlastní imunitou. Šampony při silném svědění doporučuji krátkodobě i s kortikoidy nebo také šampony s dehtem. Někdy pomáhají i antihistaminika (Zyrtec, Zodac, Dithiaden apod.).

Doufám, že takto je odpověď dostačující.