Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Psoriatická artritida

24.06.2019, 9:29
Téma dotazu

Dobrý den, bohužel mi před časem diagnostikovali psoriatickou reumatitidu, mám zaléčenou psoriázu, ale projevila se teď na kloubech malíčku na ruce. Zatím jsem bez léčby, o týden jdu na kontrolu a budou i nové laboratorní výsledky. Ráda bych ještě sama podpořila léčbu třeba tím, že bych věděla jestli jsou nějaké potraviny, které zkouší zánět u psoriatické reumatitidy a měla bych se jim vyhnout. Nebo bych byla vděčná za jakokoliv radu, pomoc jak k léčbě přistoupit. Děkuji. Zuzana J.

24.06.2019, 10:02
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, obecne je to jen zdrava strava, jestli existuji event. nejake doplnky stravy ... to Vam poradi revmatolog. Hezky den. Darina Zelenkova 

14.07.2017, 23:27
Téma dotazu

Moji tetu ,která má již od dětství lupénku, trápí bolest levé poloviny hlavy(obličejová část) a bolest v krku(mandle má odstraněné).Všechna vyšetření (a že jich bylo- podezírají ji dokonce ,že je hypochondr)jsou negativní,ale problémy jsou pořád horší.Lékaři jí předepisují antibiotika (během dvou měsíců již třetí), ale úleva není trvalá, bolest se vrací.Dokonce si nechala vytrhnout několik zubů,v domnění,že jsou příčinou bolestí).Nemůžou mít tyto projevy spojitost s lupénkou?

24.07.2017, 8:23
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

asymetrické bolesti v oblasti hlavy nejsou pro lupénku typické. Typické jsou jak uvedeno na našich stránkách bolesti v oblasti sakra - tedy v oblasti spodní třetiny páteře, bolesti kloubů ruky, vzhled párkovitého prstu. Neurolog by měl poradit více ve Vašem případě, netroufám si odhadnout, jsem dermatolog. Nutné vyloučit prodělaný pásový opar či jinou příčinu neuralgie.

07.03.2016, 22:18
Téma dotazu

Dobrý den, jsem muž, 23 let. Od listopadu 2014 trpím psoriatickou artritidou (lupénkou cca o 8 let déle), cca 4 měsíce jsem byl neúspěšně léčen metotrexátem, který absolutně nefungoval a navíc mi začaly šíleným tempem vypadávat vlasy, později jsem přešel na salazopyrin, ale ani ten mi moc nepomáhá, jelikož musím skoro každý den užívat 2 tablety xefo rapidu, abych vůbec "přežil". Nemám problémy s otoky, bolest je lokalizovaná v pánevní oblasti (levá kyčel a oba křížokyčelní klouby)...pravidelně dostávám kortikoidové injekce, ale to je úleva pouze na týden, maximálně dva. Chci se zeptat zda-li v mém případě připadá v úvahu biologická léčba?? S tou stávající nejsem vůbec spokojen a mám velký strach z dalšího poškození kloubů.

08.03.2016, 20:48
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

Dobrý den, biologickou léčbu na psoriatickou artritidu indikuje revmatolog. Ve Vašem případě je nutná spolupráce dermatologa a revmatologa. Nutné je i vyjádření dermatologa stran kožního nálezu, hlavně pak vyjádření revmatologa, pokud nesplňujete kriteria biologické léčby z kožního hlediska. Poraďte se se svým revmatologem. 

28.02.2016, 16:13
Téma dotazu

Ještě jednou dobrý den. Prosím, pokud jsem v začátcích léčby PsA - medrol, trextan (na kontrolu jdu za 2 měsíce) je možné, že postupně dojde ke snížení dávky léků, případně k ukončení léčby? Stále se nemůžu s těmito léky srovnat a vzhledem k malému výsevu lupenky po těle se bojím i tohoto zhoršení. Děkuji moc a přeji hezký den.

29.02.2016, 20:54
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

léčbu Medrolem je vhodné postupně redukovat, léčba Trexanem bývá dlouhodobá. Závisí na míře obtíží a zda na lécích se Vaše obtíže zlepšují či vymizí zcela. Zhoršení lupénky může korelovat i s různými dávkou léčby. Z hlediska Trexanu (methotrexátu) je nutné v počátcích kontrolovat krevní obraz, může způsobit pokles červených krvinek. Tato léčba je však známá již velmi dlouho a stejně tak i její   účinky. Pokud by byly zaznamenány jakkékoli změny, léčba by musela být přerušena. 

28.02.2016, 15:29
Téma dotazu

Dobrý den. Mám lupenku od dětství - nyní ve vlasech, za ušima a s postižením všech nehtů. Po dvouměsíčním otoku kotníku mi oteklo i koleno a to až do půli stehna. Bolela krční páteř, znemožňovalo mi to celkový pohyb. Po návštěvě u revmatologa jsem dostala medrol a trexan (17 mg/týdně). Diagnóza psoriat. artitida.. Je takto nasazená léčba hned ze začátku vhodná? Bojím se vedlejších účinků a taky toho, jestli bylo pro léčbu dostatek symptomů. Děkuji.

28.02.2016, 16:02
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, myslim si, ze pokud vam to znemožňovalo pohyb tak je léčba vice nez vhodná. Hezky den. Darina Zelenkova