Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Nově diagnostikovaná psoriáza

22.06.2024, 18:28
Téma dotazu

Dobrý den. Dnes mi byla definitivně potvrzena inverzní forma lupénky v trislech, bohužel ji mám občas i na penisu.. a hodně ve kštici. Bojuji s tím pět let od svých dvaceti, konečně někoho napadlo udělat histologický rozbor. Nyní se mám rozmyslet jestli budeme pokračovat v marném boji s kortikoidy, nebo půjdu do systémové léčby. Je pro mě hrozně důležité, abych i při těch různých driácích mohl cvičit a sportovat. Chodím tak 3-4 týdně do posilovny a nedovedu si to bez toho představit. Omezila by mi to systémová léčba? Je možné pravidelně dělat fitness a zároveň úspěšně bojovat s lupénkou? Budu vděčný za jakýkoliv pohled. Co biologická léčba?

11.07.2024, 21:03
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, otázka je na místě. Některé systémové léky opravdu zatěžují játra a u vrcholových sportovců nejsou zcela vhodné. Některé jsou však tolerovány bez problémů. Biologická léčba je jednou z možností, musíte postupně vyzkoušet, co vám konkrétně bude vyhovovat. 

Určitě se nevzdávejte, přeji mnoho úspěchů.

09.09.2020, 21:32
Téma dotazu

Dobrý den,
nejsem pacient s lupénkou, ale před dvěma týdny byla diagnostikována lupénka u našeho syna (36 let). Pan doktor mu řekl, že je to dědičné. My s manželem lupénku nemáme, naši rodiče ji také neměli a prastaří rodiče asi ne. Jezdili jsme k nim na prázdniny a ničeho jsme si nevšimli. Ani já, ani manžel. Jsme z toho v šoku. Je možné, že je to ze stresu? Syn má z našeho pohledu strašně hektický život. Celý den se nezastaví, ponocuje, neví, co je to odpočinek. Chodí do práce a pečuje o 2 malé děti. Zbytečně mu říkáme, že musí zvolnit, že tělo potřebuje odpočinek, že je to velmi důležité. V práci je workoholik a doma vše udělá nejlépe pouze on sám. Je možné, že tu lupénku "vyvolal" jeho hektický způsob života? Nebo třeba stres z nějakého problému, o kterém nevíme?
Od doby, co víme o jeho problému, jsem přečetla "mraky" článků v knížkách a na internetu a objevila jsem způsob léčby - biologická léčba. Hrozně mě to zaujalo a doslova nadchlo, ale četla jsem, že lékař doporučuje tuto léčbu pouze u středních a těžkých případech a v případě, že léčba medikamenty nezabrala. Syn má lupénku na kolenou, loktech a genitáliích, ale netuším, jaký to je stav. Je na tom po psychické stránce velmi špatně a odmítá s námi mluvit. Máme o něj strach a taky se bojíme, aby nepřišel kvůli lupénce o práci, protože pracuje v potravinářství. Ani nevíme, jestli chodí do práce, nebo marodí. Nevíme nic. Pouze nám přes WhatsApp poslal fotky, napsal kde lupénku má a ptal se, kdo z rodiny to měl a tím jeho komunikace s námi skončila. Jsme z toho nešťastní, tak strašně rádi bychom mu chtěli pomoct aspoň psychickou podporou.
Chci se zeptat, je možné v případě, že by lékař biologickou léčbu nedoporučil, ji synovi zaplatit? Vůbec netušíme, jak je to finančně náročné a jak by léčba dlouho trvala. Patříme ke střední třídě, oba s manželem jsme zaměstnanci, takže naše finanční prostředky jsou omezené, ale hrozně rádi bychom synovi pomohli. Hrozně. Bylo by dobré mu koupit Wobenzym? Má to cenu?
Taky nevíme, jak se synem mluvit. Zatím s námi odmítá komunikovat, ale snad jednou začne a my nevíme, jestli o jeho problému s ním mluvit, nebo ne. Jestli čekat, až začne mluvit sám, jestli nezačne, tak se neptat? Můžete nám, PROSÍM, poradit?
Předem za odpověď moc děkuji a přeji hezký den.
Jana

23.12.2020, 16:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Jsou dva typy lupenky (jedna dedicne podminena, druhá neni). Někdy vaše rodina může nést geny, o kterých ani netušíte. Máte však pravdu, že stres může být spouštěč výskytu lupenky. Rozšíření, o kterém mluvíte, je nutné spočítat. Podle procentualniho postižení povrchu se dá poté rozhodnout, zda je váš syn určen k biologické léčbě. Onemocnění je to dlouhodobé, někdy lepší, někdy horší. Často pacienti potřebuji i psychologickou podporu. Vy ho pouze podporujte a snažte se ho chápat. Postupně se na vás obrátí sám. Léčba je široká, věřte jeho lékaři.

S pozdravem 

Svobodová 

03.03.2020, 13:22
Téma dotazu

Dobrý den, po streptokokové infekci (angíně)se mi rozjela lupenka po celem tele. Fleky co splyvaji. Chci se zeptat, jestli uz mi to zustane. V soucasne dobe jsem hospitalizovana na dennim stacionari.

03.03.2020, 16:08
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den,

pokud jste s lupénkou hospitalizována, máte ošetřujícího lékaře, který vás bude lépe informovat o vašem zdravotním stavu. Lupénka, která se objeví po streptokokové infekci může někdy i úplně vymizet , obvykle přejde do menších ložisek. Vše lze léčit.

S pozdravem

26.02.2020, 7:38
Téma dotazu

Dobrý den, mám první výsev lupénky po celém těle. Pan doktor mi napsal Enstilar, kde píší, že se nesmí dávat na obličej. Mě ale obličej strašně rudne a svědí a i když jinde lupénka zaniká, tak v obličeji a vlasech je pořád. Dá se Enstilar kombinovat s jinými léky na obličej, nebo se dá trochu dát i tam, případně nějaké prášky proti svědění? Děkuji za odpověď M.V.

26.02.2020, 10:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Enstilar obsahuje poměrně silný kortikoid. Pokud bude aplikace pouze jednorázová, nemělo by nic stát. Dlouhodobou aplikací mohou vzniknout vedlejší nevratné účinky. Obličej promazavajte mastmi bez parfemace. Na svědění můžete použít běžně dostupné léky (Xyzal, Zyrtec apod.). Neřeší příčinu, ale mohou pomoci. 

23.07.2019, 17:04
Téma dotazu

Dobry den, před 2 měsíci mi dermatolozka indikovala psoriazu pustulozni. Na léčbu mám mast Diprosone, kterou užívám pravé 2 měsíce, ale problém přetrvává . Na chodidlech je to velmi bolestivé. Bylo by možné se k vám prosím objednat?
Dekuji
Zuzana Savara

17.09.2019, 22:37
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den,

nevím, komu byl dotaz směřován. Pokud byste měla zájem navštivit Kožní kliniku Nemocnice na Bulovce, stačí se pouze nahlásit na recepci. Termín se jistě najde, se kterým budete spokojená. 

S pozdravem.