Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Rodiče a psoriáza u dětí

26.11.2017, 23:53
Téma dotazu

Dobrý den, mám podezření na lupénku u syna 4 roky. Už více jak rok má ve vlasech na temeni stroupky připomínající lupy, občas mizí,ale opět se objevují. Dětská lékařka to doposud neřešila. Teď se ale začínají objevovat i červené fleky v oblasti třísel a podkolení. Prý ho nesvědí, ale nepravidelně se zvětšují a zase blednou. Manžel má lupenku od 18 let. Kožní lékařka se z důvodu nemoci manžela přiklání k lupénce, ale mám pocit, že 100% si jistá není. Kdyby syn lupenku nemel a i přesto používal přípravky proti této nemoci, může mu to ublížit?

27.11.2017, 0:10
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry vecer, diagnoza by se dala overit histologicky a to odebranim vzorku kuze, ale  asi to neni podstatne, protoze lecba by byla stejna, takze ublizit nemuze. Hezky vecer . Darina Zelenkova 

03.02.2016, 15:33
Téma dotazu

Dobrý den,mám 5lete dítě,které trpí lupenkou.Jezdíme druhým měsícem do FDN Brno.,Bylo nám předepsano zinkový olej,na promazani Polysan a ADVantan krém. Že bych viděla nějaké zlepšení nemohu říct. Jsem už z toho zoufalá,nevím jak pomoct,aby jsme se z toho vyhrávali.Proto prosím o další zkušenosti jiných co jim pomohlo.Děkuji Romča

03.02.2016, 20:50
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, děkuji za otázku. Lupénka u dětí se často objeví náhle a ve velkém rozsahu. Někdy bývá spojena s infekcí. Tato forma je velmi dráždivá a proto je třeba léčit ji zklidňujícími mastmi, mezi které Polysan, zinkový olej a Advantan patří. Pokud projevy přetrvávájí doporučuje se kombinace sefsvětloléčbou. Pokud světloléčbu dítě nezvládne nebo není dostupná, jsou na místě léky. Tato forma se někdy zhojí úplně do plného zdraví, ale někdy může přejít v jinou formu lupénky a je třeba zvolit agresivnější léčbu lokální či celkovou rovnou. Současně je třeba vyloučit infekci, která by onemocnění aktivovala. Ve FDN Brno jsou erudovaní lékaři, pokud jste zoufalá a nevidíte posun k lepšímu, určitě si promluvte s lékařem specialistou na psoriázu. 

S pozdravem MUDr. Jorga Fialová

30.06.2015, 10:18
Téma dotazu

Dobry den, rada bych se optala na jednu vec. Od roku 2011 mam lupenku vznikla mi po angine a antibiotikach. V rodine tim nikdo nikdy netrpel dedicne to tedy nemam. Muj pritel zjistil ze ma take lupenku nejspise vyvolanou stresem u nej v rodine to take nikdy nikdo nemel. Planujeme dite a muj pritel zvazuje zdali spolu mame zustat a zalozit rodinu boji se aby to nemeli deti a chce jim pry dat co nejlepsi geny. Jaka je pravdepodobnost ze nase deti by to take meli v tomto pripade? je mozne nekde otestovat jaka je pravdepodobnost? Co radite ? Ja mylim ze je to uplna hloupost ani jeden z nas nema zadnou jinou vaznou nemoc. prosim o vas radu jsem uz trochu zoufala dite s pritelem chci. Dekuji

01.07.2015, 12:23
Odpovídal
MUDr. Jorga Fialová

Dobrý den, lupénka je onemocnění, které se manifestuje na podkladě genetické predispozice vlivem zevních faktorů. Genů odpovědných za lupénku je celá řada, přesný mechanismus dědičnosti ale objasněn není. Tedy není možné otestovat rodiče s určením pravděpodobnosti přenosu. Tím, že oba máte lupénku je jistě větší pravděpodobnost, že lupéku bude mít i Vaše dítě. Ale v populaci je desítky procent jedinců, kteří mají geny pro lupénku a lupénka se u nich za celý život neprojeví a projeví se až u jejich potomků.

S pozdravem MUDr. Jorga Fialová

24.04.2015, 15:56
Téma dotazu

Dobrý den, v červnu se mi má narodit miminko. Je lupenka dědičná? Mám pečovat o pokožku miminka pomoci speciálních přípravků pro lupenku nebo tomu mám dát volný průběh a řešit to až jestli se lupenka objevi?

24.04.2015, 16:53
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobrý den, lupenka je  dědičná , ale druhá varianta je správná, nechte tomu volný průběh. Hezký den. Darina Zelenková

29.10.2014, 8:36
Téma dotazu

Dobrý den, momentálně trpím lehčí formou lupenky (několik menších ložisek na zatím méně viditelných místech těla a ušními boltci, rovněž mám kloubní/úponové potíže, které lékař diagnostikoval jako pravděpodobně spojené s psoriázou), která se u mne projevila cca před třemi roky (je mi 32 let), pravděpodobně příspěvkem stresu při zaměstnání (obchodní zástupce) a rád bych se zeptal, jelikož plánujeme rodinu, jaká je obecně pravděpodobnost (jelikož vím, že psoriáza je autoimunitní onemocnění, které je geneticky podmíněno), že by jí mohli trpět i naše/moje děti.

Dále bych se ještě dodatečně rád zeptal, zda lze doporučit nějakou alternativní léčbu vzhledem ke kloubním potížím, které jsem uvedl. Lékař mě dporoučuje zatím pouze léčbu pomocí methotrexátu a podobných látek, které ale nejsou slučitelné právě s plánováním potomstva. Jediná věc, která mi od potíží uleví, i když neléči, je diklofenak, ten ale nemůžu a ani nechci užívat dlouhodobě (mimochpdem kloubní potíže se u mě projevili teprve před cca rokem)..

Děkuji předem za odpověď

29.10.2014, 13:54
Odpovídal
MUDr. Lenka Papoušková

U psoriázy se dědí dispozice, ke vzniku je nutná přítomnost spouštěcích faktorů /infekce, stres, léky, endokrinní faktory, metabolické vady../ Nelze předpovědět u koho se onemocnění vyvine. Pravděpodobnost výskytu lupénky u dítěte je v případě postižení jednoho rodiče 8-30%, mají-li psoriázu oba rodiče, je pravděpodobnost 41-75 %.

 

S alternativní léčbou psoriatické artritidy nemám osobní zkušenosti, ale dost často je zmiňován protizánětlivý účinek omega-3  mastných nenasycených kyselin,  samozřejmě v doporučeném  dávkování. Zdroj najdete v rybím oleji, lněných semínkách, konopném oleji, v potravinových doplňcích..