Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Možnosti vyléčení psoriázy

08.06.2021, 0:56
Téma dotazu

Dobry den,
ziji v UK, kde mi pred peti lety propukla lupenka, minuly rok v zime mi diagnoatikovali artitidu a chteli nasadit Mehotrxat. Jak prislo jaro vse zmizelo a jelikoz se toho leku bojim neuzival jsem jej. Ted se to vratilo a opet mi tu nenabizi na me stuhle a deformovane prsty nic jineho nezli uvedeny lek. Vazne premyslim nad tim, ze se vratim do Cech a pokusim se dozadat cilene lecby, ci lecby kmenovymi bunkami. Muzete mi sdelit Vas nazor. Mam I pres svou nevuly zacit uzivat Methotrextrat? Nemuze to dokonce ovlivnit prijeti k cilene lecbe, ci lecbe kmovymi bunkami?
Mnihokrat dekuji za odpoved.

S pzdravem,

Radek Horvat

25.07.2021, 21:42
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den. I zde v ČR jsou určitá kritéria pro nasazení biologické terapie. Bohužel ne všechny prostředky fungují i na psoriatickou artritidu. Lék metotrexat funguje na oboje. Léku bych se nebála, jsou velmi dobře známy nežádoucí účinky. Pokud by vám nevyhovoval nebo by se objevily obtíže v krevních odběrech, tak je nahrazen. Pro zavedení některé biologické terapie je předchozí užívání metotrexatu VYHODOU. Dovolím si říct, že postupy v UK a zde jsou podobné.

S pozdravem 

23.01.2021, 22:09
Téma dotazu

Dobrý den, cca 10 let mě trápí ložisko lupénky na intimním místě (potvrzené odběrem). Je to velmi nepříjemné, s podstatným ovlivněním kvality života, bohužel se zhoršující se tendencí. Vyzkoušela jsem celkem širokou škálu jak volně prodejných přípravků, tak léčiv na recept, fototerapii i častější pobyty hory/moře, kromě biologické léčby. Je nějaká novinka v léčbě akutní fáze psoriázy resp. s dlouhodobějším efektem? Např. Enstilar sice zabírá zázračně, nicméně mi úplně nevyhovuje, akutní fáze se rychle vrací a nerada bych ho používala dlouhodobě. Většinou se radí změna životního stylu, výživy, minimální stres. To jsou sice skvělé rady, ale v praktickém životě moc neuchopitelné. Je možné se objednat do ambulance (jsem ze spádové oblasti) i bez doporučení praktika? Pomůžete pacientovi s hledáním příčiny vzniku a následným odstraněním těchto faktorů? Velmi děkuji za odpověď A.K.

10.02.2021, 22:38
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Objednání ke specialistovi v současné době lze i bez doporučení praktického lékaře. Příčiny nejsou jednotné a často mohl být spouštěč např. infekce, kterou jste již dávno překonala. V současné dobře je jak uvádíte Enstilar dobrou terapií na akutní fázi, samozřejmě ke krátkodobému užití. Především ale vy sama musíte vědět, co vám vyhovuje nejlépe. Neznám celkový rozsah vašich obtíží. Jednorázová léčba psoriazy neexistuje, léčba lupenky se vlastně stane součástí vašeho životního stylu. Dle rozsahu je možné zavést celkové léky. To je ovšem na zvážení dermatologem.

S pozdravem 

Svobodová 

 

04.01.2021, 13:43
Téma dotazu

Dobrý den,
je mi 54 let, s lupěnkou se léčím od puberty. Zatím vetšinou stačilo v létě moře, v zimě solárko a promazávat, na ložiska (většinou jen lokty, kolena, křížová oblast, příp. holeně) Locoid, který jsem střídala s doma dělanou konopnou mastí nebo čímkoli. Nyní mám lupénku rozjetou, agresívní (po covidu v prosinci) a dnes mi kožařka napsala na 14 dní Prednison 20 mg denně, k tomu Daivobet. Je to pro mě nové, trochu se obávám toho prednisonu. Co o tom soudíte vy? Děkuji za názor a pěkný den

23.01.2021, 22:06
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Nedomnívám se příliš, že je Prednison vhodná léčba. V dnešní době se již považuje za zastaralou. Daivobet lokálně je dobrá volba. V rámci celkové terapie tzn. tabletky bych volila jinou možnost (jiné imunosupresivum). 

S pozdravem 

Svobodová 

 

16.10.2020, 19:15
Téma dotazu

Dobrý den ráda bych našla dobrého lékaře ve svém okolí který by mi poradil s lupenkou mám jí od dětství a tet se mi začala objevovat na zadech a těle. Prosím můžete mi někoho doporučit.

23.12.2020, 16:48
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Z vaší zprávy není jasné, kde bydlíte, abych vám mohla event. poradit. Prohlédněte mapu dermatologu na dermanet.cz

21.01.2020, 9:18
Téma dotazu

Dobrý den,
je mi 37 let a před několika lety se mi zacaly deformovat nehty na palcích u nohou, na první pohled to vypadalo na plíseň, po rozborech mi bylo oznámeno, že jde o lupénku nehtů s že se nedá léčit. Tyto dva nehty na palcích se ale vždy obnoví a úplně pzdraví, když je odlakuji a nechám volně růst, a naopak. Většinou po delší době pod lakem se to vrátí. Už vím jak na to a tudíž mě to až tak netrápí.
Teď ale (cca před 2 lety) mi začal zbytňovat nehet na vedlejším ukazováčku levé nohy (jen jeden!) a je to čím dál horší, začalo to už o nepříjemně bolet. Paní doktorka mě odbyla pokrčením rameny s tím, že je to ta lupénka a je dědičná, a nedá se s tím nic dělat, jen zbrušovat. Prosím, na koho nebo kam bych se měla obrátit, aby mi umožnili vyzkoušet a doporučili alespoň nějakou léčbu? Podle článků zde i jinde způsoby existují...

29.01.2020, 10:28
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Lupenka nehtů je jedna z nejhůře léčitelnych variant. Jsou dvě možnosti, buď došlo k zhoršení lupenky nebo infikovani nehtu plísní. Nehty postižené lupenkou jsou vždy náchylnější k infekcím. Bylo by vhodné provést vyšetření na plíseň a zahájit tuto léčbu. Poté se dá zvažovat i celková terapie, která má často pouze parciální efekt. Obrátila bych se na větší kliniku /nemocnici. Často tato kožní oddělení disponují ambulanci pro lupenkare.

S pozdravem