Lupénka vás už nemusí tížit

Více než 200.000 lidí v České republice trpí lupénkou (psoriázou). Ta se však dá léčit. Využijte služeb našich renomovaných odborníků, kteří vám pomohou s vaším problémem.

Poradna pro pacienty s lupénkou

Prostřednictvím této poradny máte možnost položit Vaše dotazy odborníkům v oblasti dermatologie.
Vyhrazujeme si právo nezveřejňovat nevhodné otázky.


Systémová léčba

11.04.2021, 20:43
Téma dotazu

Dobrý den, je mi 49 a s lupenkou se léčím několik let. Poslední rok se mi však zvysil počet ložisek hlavně na zádech, břiše a pazich. Dr. mne předepsal Enstilar a pak po zklidnění jsem chodil na svetlolecbu. Absolvoval jsem 2x 20 terapii, ale efekt nebyl nijak překvapivý. Dr. se tedy rozhodla pro léčbu Acitretinem a poslala mě na odběr krve. Obdržel jsem také k podepsání informovaný souhlas a po přečtení jsem trochu znejistel. Hlavně vedlejší ucinky jako vypadávání vlasů, ztenceni kůže, suché rty a další. Je léčba Acitretinem poslední možností? Děkuju za radu.

25.07.2021, 22:14
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, acitretin patří v současné době mezi relativně bezpečné léky s dobrou účinnosti. Vašemu lékaři bych důvěřovala. Pokud se objeví obtíže, lék je samozřejmě vysazen.

S pozdravem 

10.12.2019, 10:50
Téma dotazu

Dobrý den, bojuji s lupénkou víc jak 6 let a to intenzivně..navštívila jsem spousty kožařů a vyzkoušela i různé diety a bylinné kůry, mastičky, kortikoidy.. našla jsem někde zmínku o systémové léčbě a zajímalo by mě komu je doporučována a kde bych se případně mohla obrátit v moravskoslezském kraji, kdo by mi léčbu nasadil. Poslední dobou mají většina kožařů stop stav a nové pacienty nepřijímá. Prosím tedy o radu na koho se obrátit a případně pro koho je tato léčba určena. Pochopila jsem, že mastičkama nic nezmůžu a chci to začít léčit vnitřně. Zaráží mě jak lupenkáři si musí pořád pomáhat sami a kožaři nejsou schopni ani informovat. Děkuji

11.12.2019, 13:03
Odpovídal
MUDr. Karolína Svobodová

Dobrý den, 

Systémová terapie je doporučována, pokud selže lokální terapie a pokud nejsou důvody kvůli jiným vnitřním chorobám. Záleží samozřejmě také na rozsahu lupenky. Doporučila bych vám zajít přímo do nemocnice, která má kožní oddělení. Jedná se o větší města, odkaz na stránky www.dermanet.cz, kde mapa zařízení a nemocnic s kožním oddělením. 

S pozdravem 

 

16.09.2017, 18:08
Téma dotazu

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, jaké jsou podmínky pro předepsání některého léčiva jako např. metotrexát. Trpím psoriázou zhruba 6 let a zkoušela jsem snad vše - od Dr.Michaelse po fototerapie spojené s koupelemi a jediné, co mi dokáže udržet lupenku v relativně přijatelném stavu jsou kortikoidy, které bych ale nesměla nikdy vysadit, protože když je vysadím, je lupenka za chvíli zpátky a občas i horší, než byla. Jak jsem pochopila od doktorky i z příbalového letáku, kortikoidy se nesmějí používat dlouhodobě.
Fototerapii (ač to trochu zlepšila) znova už podstoupit nemohu kvůli časové náročnosti a moc ráda bych zlepšila lupenku alespoň tak, abych mohla nosit krátké tričko nebo mohla mít nějaký milostní/partnerský život a nemusela se za sebe stydět a bát se, že někdo zjistí, jakou "zrůdnost" ukrývám pod oblečením.
Momentálně mám lupenku ve vlasech, větší ložiška na obou kolenou, na loktech z obou stran, pod prsy, v tříslech, menší ložiška (malé flíčky) na hýždích, stehnech, lýtkách, bocích a v podpaždí.
Mockrát děkuji za odpověď.

10.10.2017, 18:50
Odpovídal
MUDr. Veronika Slonková, Ph.D.

Dobrý den,

podle Vašeho popisu máte tzv. inverzní lupenku, tzn. lupenku s postižením zapářkových oblastí, rozsah odpovídá středně těžké lupence. Pravděpodobně by léčba Vašeho onemocnění měla být systémová, připadá v úvahu metotrexát, acitretin nebo cyklosporin A, hlavní indikací je středně těžká až těžká lupenka, která postihuje více než 10% kožního povrchu a nereaguje na lokální léčbu, případně se po vysazení místní léčby vrací. Systémovou léčbu ordinuje dermatolog, je třeba pravidelné kontroly krve.

22.06.2017, 11:52
Téma dotazu

Dobrý den,

Je mi 39 let a s lupénkou mám zhruba 7 let, lupénku mám na loktech a kolenou ovšem né nějak velkou nikdy až zanedbatelnou. tento týden se mi vyskytla v podpaždí a vzhledem k tomu že pracuji jako stavební dělník, venku jsou teploty kolem 30 stupňů a já se tudíž logicky potím, došlo třením k bolesti, obvodní doktor mě nechal doma 2 dny z ukončením marodní bez kontroly. (do práce by mě poslal ihned kdybych se neozval že to opravdu bolí).
Rád bych se teda touto cestou zeptal jestli lupénka může být i bolestivá (nikdy se mě to ještě nestalo) kord v místech jako je podpaždí,třísla,hyždě atd.. předem děkuji.

David Škopek

22.06.2017, 12:17
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, asi se to muze stat asi mozna projevy lupénky zhoršilo jeste zapareni v tom teple ...

13.06.2016, 19:55
Téma dotazu

Dobrý den, můj 20ti letý syn se léčí s psoriázou asi 4 roky, nyní užívá lék Neotigason 25mg + kortikoid Daivobet. Po třech měsících mu léčba zabrala, flíčky mizí jeden za druhým :-). Vedlejší účinky má minimální (pouze suché rty), krevní testy v pořádku. Chci se zeptat, jak dlouho se dá tento lék brát bez přerušení a jestli nebo jak rychle se příznaky nemoci vrací po jeho vysazení, případně jaká pauza se doporučuje pro jeho opětovné užívání. Děkuji za odpověď Veronika

13.06.2016, 20:51
Odpovídal
Prim. MUDr. Darina Zelenková

Dobry den, kdyz lecba zabere snižuje se na nejnižší dávku která je účinná , muze se brát dlouhodobě, nekdy se pokusíme lék uplne vysadit a treba uz se nikdy lupenka nevrátí je to velice individuální nedá se na tuto otázku uplne zodpovědět. Preji hezky večer. Darina